воскресенье, 28 июня 2020 г.


                      28 червня – День Конституції  України

 Я – українець. Є у мене право
На рідну мову й на свою державу,

На гордий прапор золотисто-синій,
На щастя жити у такій країні.
Я – українець. І моє це право
Любити землю горду й величаву,
   Та дух свободи набирати в груди.
                      Я – українець. Був ним, є, і буду!

      Конституція незалежної України була прийнята 28 червня 1996 року — і з того часу ми щороку відзначаємо цю подію. І недарма: адже Конституція — Основний Закон держави, у якому визначені наші права і свободи.
                        
                Цікаві факти:

  Конституція України далеко не перший збірник законів.
 Ярослав Мудрий у ХІІ столітті написав «Руську правду ». Оригіналу збірника досі не знайшли. Проте, є багато переписів, списків та копій, з яких дослідники черпають необхідну інформацію.
   Згідно цього збірника прав - людину можна було вбивати, якщо вона посягнула на чуже життя; дозволялося жорстоко карати рабів та бідняків за крадіжки; суворими були також закони й для багатіїв.
  Закон оберігав природу та тварин. Штраф накладався за вирізку дерев, вбивство тварин та знищені рої бджіл.
  Дбав закон і про наймитів. Якщо пан невчасно виплачував зароблені гроші, він мав сплатити величезну суму до скарбниці.
  Сьогодні дослідники наголошують, що не всі норми права в «Руській правді» Ярослава були справедливими. Точаться суперечки і про авторство. Одні вважають, що писали закони кілька людей, і Ярослав Мудрий не має до цього відношення, інші кажуть, що «Руська правда» є аналогом збірника законів зі Скандинавії. Але, безперечно – це найвизначніший збірник стародавнього руського права.
                             Конституція Пилипа Орлика
складається з 16 статей. Її поправу можна назвати українською, оскільки в тексті зафіксовано назву країни «Україна».
Детальніше див. за посиланням https://youtu.be/P0Jb54yZxeY
  Історики мають різні думки щодо того, чи був цей документ Конституцією у сучасному розумінні чи просто прогресивним твором, який випередив свій час. Але в будь-якому випадку, документ безумовно став видатною пам’яткою історико-правової думки не лише України, а й всього світу.
  Адже перші Конституції в Європі з’явилися аж 70 років по тому, як свою уклав Пилип Орлик-1710р.
Попередниками сучасної Конституції також були
  〰 Конституція УНР –29 квітня 1918 року,
  〰 Мала конституція ЗУНР – 13 листопада 1918 року,
 〰Тимчасова Конституція Карпатської України – 15 березня 1939 року.
                      Конституцію України 1996 року
прийняла Верховна Рада України 28 червня 24 роки тому. Голосування було дуже непростим. В документі йшлося про Крим, державну мову та символіку. Це були питання, які викликали найбільше суперечок та обговорення.
 Писали українську Конституцію цілих шість років – з 1990 по 1996.
 З усіх пострадянських республік, Україна прийняла Конституцію останньою. А міжнародне співтовариство визнало її однією з найдемократичніших у світі.
   
  Основний Закон складається з 15 розділів і 161 статті.
  За допомогою Конституції кожен Президент України складає присягу на вірність народу, поклавши руку на неї і Пересопницьке Євангеліє.
Тест на знання Конституції України проходьте за посиланням
 https://www.radiosvoboda.org/a/constitution-of-ukraine-quiz/28580143.html
                               «Цікаві факти про Конституцію України»
1) Процес підготовки Конституції України затягнувся на шість років – з 1990 по 1996 рік. Прийняття документа гальмувалося перманентними протистояннями між президентом України та парламентом на фоні тривалої соціально-економічної кризи в країні.
2) Протягом 1990-1996 рр. було запропоновано 15 проектів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій, науковців. Комуністи пропонували зберегти назву УРСР, відновити радянську форму правління, обмежити права президента і увійти в новий Союз. А Крим міг би позбутися статусу автономії, якби була прийнята редакція Конгресу українських націоналістів.
3) Найбільш гострі дискусії точилися навколо питань розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Республіки Крим та російської мови.
4) Активний період роботи над документом зайняв три місяці. У 1996 році була створена спеціальна парламентська комісія під керівництвом депутата Михайла Сироти, який вважається одним із «батьків» Конституції. У березні проект Основного Закону був винесений на обговорення Конституційної комісії і рекомендований до розгляду Верховною радою. 2 квітня проект Конституції внесли до порядку денного засідань, а після двох місяців доопрацювання його прийняли в першому читанні. При підготовці до другого читання до документа внесли близько шести тисяч поправок. Усі три місяці комісія працювала над проектом без вихідних, із 9 ранку і до 10 вечора.
5) Засідання Верховної Ради щодо прийняття Основного Закону тривало цілу добу. 27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проект на одному засіданні без перерв. У результаті бурхливих дискусій за підсумками безперервної 24-годинної роботи депутатам вдалося узгодити всі положення документа. Голосування проводилося по кожній статті окремо і цілими розділами. Голосування за Конституцію України в цілому відбулося о 9:20 ранку 28 червня 1996 року.
6) “Є Конституція!”, – такі були перші слова голови Верховної ради Олександра Мороза після прийняття Конституції 315 голосами. 36 депутатів проголосували проти, 12 утрималися, 30 не голосували. Після голосування парламентарі урочисто внесли до зали Верховної Ради України синьо-жовтий державний прапор.
7) 21 червня 1996 року було прийнято доповнення Олександра Мороза про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
8) Конституція України могла бути не прийнята 28 червня, оскільки напередодні історичного засідання парламенту президент України видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року про прийняття нової Конституції України. Однак після прийняття Конституції цей указ був скасований.
9) Президент України Леонід Кучма не був присутній на доленосному засіданні парламенту, однак за кілька хвилин до остаточного прийняття депутатами Конституції прийшов до сесійної зали. Його прибуття народні депутати привітали оплесками. Кучма у своєму короткому виступі назвав прийняття Конституції історичною подією.

10) Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.
11)У 2011 році була презентована перша мініатюрна Конституція України – книжка розміром 2х3 см. У ній 160 сторінок, а кожна літера не більш як 1 мм. Важить книга всього 15 г. Мініатюра вмістила лише десяту частину тексту оригіналу. Автор – художник-графік Ігор Степанов – витратив на її створення близько двох місяців.
           PS:ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО КОНСТИТУЦІЇ СВІТУ:
⇋ Конституція Сан-Марино вважається найстаршою з чинних конституцій (1600 рік).
⇋Конституція Індії є найбільшою у світі (395 статей, 12 додатків, 500 правок, 117400 слів).
 ⇋Найменшою конституцією вважається Конституція США.
⇋Велика Британія та Ізраїль не мають конституцій, є лише тимчасові акти та закони.
⇋У Конституції Австралії прописана зарплата генерал-губернатора.
⇋У Конституції Еквадору закріплені права не лише громадян країни, а й навколишнього середовища, як екосистеми.
⇋У Лівії Конституцією офіційно затверджено Коран.
⇋У Конституції Японії чітко пише про офіційну відмову від війни, через поразку в Другій світовій.
⇋Конституція Мальти проголошує країну нейтральною, яка прагне до миру.
⇋Конституція Польщі є першою реально чинною в Європі (1791 рік).
         Вітаємо зі святом документу – гаранту прав і свобод …
   Конституція України – це основний правовий документ держави, який регламентує абсолютно всі сфери діяльності громадян нашої країни.
 В Основному Законі закріплені основи суверенітету і цілісності території України …
  В 1996 році міжнародне співтовариство визнало українську Конституцію однією з найдемократичніших у світі, тож бережімо і шануймо Основний закон нашої держави !
 Дотримуймося положень головного закону України! Пишаймося своєю країною – вільною й незалежною !!!
   Щиро вітаємо із найважливішім національним святом – Днем Конституції України!
 Нехай злагода та мир панують у наших серцях, в наших домівках, в нашій країні!
           З Днем Конституції, шановна громадо!
Корисні посилання: 



Комментариев нет:

Отправить комментарий