вторник, 29 июня 2021 г.

8 червня – Всесвітній день океанів

 Океани вкривають 70% поверхні Землі, є найбільшою біосферою нашої планети і домівкою для 80% всіх живих організмів. Безмежним водним простором виробляється половина загальної кількості кисню, поглинається чверть викидів вуглекислого газу та 90% тепла, спричиненого цими викидами.

   Не секрет, що саме океани вважаються життєво важливим буфером проти загрозливих кліматичних змін. Хоч людство досі не дізналося про всі таємниці океанів, але вже встигло суттєво їм нашкодити. Тож для того, щоб підвищити обізнаність про Світовий океан, його проблеми та шляхи їх подолання, ООН встановила Всесвітній день океанів, який щорічно відзначається 8 червня. Наявність великої кількості води робить нашу планету унікальною, адже на більшості інших води або немає, або дуже мало, і вона здебільшого перебуває в стані вічної криги чи парів у атмосфері.

    Наш світ вкритий водою досить нерівномірно – вона займає приблизно третину Північної півкулі та 80% Південної. Ця площа поділяється на чотири басейни – Тихого, Атлантичного, Індійського та Північного Льодовитого океанів.

    Хоч зазвичай ми сприймаємо всі чотири океани як окремі об’єкти, насправді вони являють собою одну величезну систему – морська вода та живі істоти легко переміщуються в цьому просторі, тому існує таке поняття, як Світовий океан.

  Протягом багатьох століть люди вважали, що величезні океани не можуть бути чутливими до людського впливу. Усвідомлення того, що здоров’ю океанів прямо загрожує людська діяльність, з’явилося порівняно нещодавно. Пестициди та інші хімічні речовини, які використовують в сільському господарстві, потрапляючи в прибережні води, знижують рівень кисню й призводять до загибелі морських рослин і молюсків. Стічні води з промислових підприємств скидають скидаються в річки, які приносять їх до океану. Значним фактором забруднення є також розливи нафти з вантажних танкерів. Шкідливі речовини потрапляють у всі ланки ланцюга живлення і зрештою опиняються в наших стравах з риби та морепродуктів. Всюдисутній пластик – ще один ворог океану.

  Першими перейнялися ситуацією і забили на сполох країни з великою океанською береговою смугою, зокрема, Канада. Саме Канадський інститут океанів на Глобальному форумі 8 червня 1992 року провів захід «День океанів на Глобальному форумі – Блакитна планета». В програмі заходу взяли участь міжнародні експерти та лідери громадської думки, які висловили занепокоєння станом Світового океану.

  Відтоді 8 червня щорічно відзначалося в світі як День океанів, хоч і не було встановлено на офіційному рівні.

  Генасамблея ООН у 2008 році виправила ситуацію, проголосивши офіційно 8 червня Всесвітнім днем океанів.

Цікаві факти про океан

    Вперше людство дізналося про масштаби Світового океану тільки в епоху Великих географічних відкриттів: в 1519–1522 роках португальський та іспанський мореплавець Фернан Магеллан здійснив першу в історії навколосвітню подорож.

    Перша наукова експедиція з дослідження Світового океану відбулася 1872 року. Екіпаж британського судна «Челленджер», обладнаний лабораторіями та науковими інструментами, за 3 роки плавання зробив півсотні вимірювань глибини, 362 фіксації температури та 133 проби ґрунту. Так були закладені основи всієї майбутньої океанографії.


  Біля берегів Австралії розташований найбільший об’єкт, створений живими організмами, – Великий Бар’єрний риф, протяжність якого становить 2,5 тисячі км.

   Світовий океан досліджений вченими менше, ніж найближчий космос. До початку XXI століття більш-менш вивчено 5% дна океану і 1% його товщі. Тому біологи вважають, що близько 86% видів живих організмів досі не відкриті.

Найбільшу частина кисню для планети Землі виробляє фітопланктон в океані.

   Світло проникає вглиб океану максимум на 1000 метрів, а середня глибина Світового океану – близько 4 км. Це означає, що більшість не відкритих поки видів живих організмів існують в непроглядній пітьмі.

   У Світовому океані налічується 7 підводних водоспадів. Між Гренландією та Ісландією є найбільший – його висота близько 4 км.

    Китова акула – найбільша риба Світового океану. Деякі гіганти виростають до 12,5 метрів завдовжки і важать понад 20 тонн.

     Кит – найбільша жива істота (до 33 метрів і до 150 тонн).

    Найменша рибка Світового океану – Schindleria brevipinguis – живе на Великому Бар’єрному рифі й рідко коли виростає довше 9 мм.

    За 100 останніх років рівень Світового океану піднявся на 25 см.

    Швидкість звуку у воді приблизно в 5 разів більша, ніж у повітрі.

    Для половини людей на планеті флора і фауна Світового океану – основне джерело їжі.

    Щороку в Світовий океан скидається втричі більше сміття, ніж виловлюється риби.

Бережімо природу!!!

Комментариев нет:

Отправить комментарий